Кабмін анонсував покращення системи гарячого харчування для учнів початкових класів, але ініціатива вже викликала чимало запитань. У 2024 році Міністерство освіти отримало кошти від Всесвітньої продовольчої програми ООН для реалізації нової бюджетної програми, спрямованої на фінансування гарячого харчування в початкових школах.

Проте не все так безхмарно, пише в Телеграмі Тарас Мельничук.

Згідно з урядовими документами, фінансування поширюється на школи комунальної форми власності, але не враховує дітей, які вже отримують безоплатне харчування за законом, наприклад, постраждалих через Чорнобильську катастрофу. Також передбачено, що послуги харчування надаватимуться приватними компаніями або комунальними підприємствами, що викликає побоювання щодо прозорості тендерів та якості їжі.

Харчування в школах, скріншот: Youtube

Однією з ключових проблем є вимога співфінансування, 70% витрат покриватимуться за рахунок субвенції, а решта 30% — за кошти місцевих бюджетів, благодійних внесків чи інших джерел. Для багатьох громад це може стати серйозним фінансовим викликом, адже місцеві бюджети часто перебувають у критичному стані через війну.

Популярні новини зараз

Гороскоп на 27 грудня: заряджайтеся на вихідні – п'ятниця обіцяє сюрпризи для кожного знака

Дві пенсії замість однієї: кого потішать додатковими грошима у наступному році

Юрій Луценко пояснив, чому повномасштабна війна почалася у 2022 році і закінчиться у 2025

Банки планують посилити обмеження на грошові перекази

Показати ще

Дитина на тлі зруйнованої багатоповерхівки / фото: Юрій Білак

Індивідуальні навчальні плани, які передбачають харчування для дітей лише у школі, створюють додаткові труднощі для сімей із низьким доходом. Водночас виникає побоювання щодо можливих зловживань, адже приватні компанії далеко не завжди гарантують належну якість послуг.

Шкільне харчування. Фото: скрін youtube

Олена Зеленська раніше повідомила, що за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН було забезпечено обіди для 90 тисяч учнів у 13 областях. Програму розширено, і тепер вона охоплює 160 тисяч дітей у 16 регіонах. Проте виникає питання, чи зможе держава утримати цю ініціативу на належному рівні в умовах обмеженого фінансування.

Підсумовуючи, попри заявлені переваги, ініціатива має значні виклики. Відсутність контролю за якістю харчування, обов'язкове співфінансування та потенційні зловживання в тендерах можуть поставити під загрозу реалізацію цієї програми.

Раніше ми повідомляли, у школах та дитячих садках подорожчає харчування: скільки батькам доведеться віддати?

Батькам готувати гаманці? Чи буде безплатним харчування для школярів у 2025 році - детальніше на Знай.ua.

Нагадаємо, безоплатне харчування у школах: чи вистачить коштів для всіх у 2025 році?