У Верховній Раді України з'явився новий законопроєкт, який обіцяє "справедливість" у пенсійній системі. Але поки що, замість обіцяного покращення, проєкт №12165 викликає більше запитань, ніж відповідей.
Головна мета документу, за словами його авторів, – встановити єдині умови для призначення пенсій, особливо для прокурорів та військових, але експерти вже сумніваються, що це справді змінить ситуацію.
Фахівець порталу "На Пенсії" Сергій Коробкін розібрався, що нам насправді обіцяють і які зміни можуть чекати на українців.
Законопроєкт націлений на те, щоб зменшити привілеї для прокурорів, скасувавши для них особливі умови щодо нарахування пенсій за вислугу років, та запровадити загальні правила індексації пенсій. Начебто непогано, але тільки в реальності прокурори і так не отримували своїх пенсій за вислугу років, поки вони продовжували працювати. За законом їхня пенсія просто не нараховується, поки вони на посаді.
Магнітні бурі в січні 2025: які дати варто обвести в календарі червоним
Стосується всіх власників платіжних карток: "Ощадбанк" прийняв важливе рішення
Одержувачі державних виплат потраплять під перевірку: хто може мати проблеми
Абоненти залишаються без грошей та зв'язку: "Київстар" зачищає рахунки під нуль
Тобто, запропоновані зміни, по суті, не змінюють поточну ситуацію, а лише вводять нові правила для їх індексації:
"Тепер вони можуть отримати право на індексацію, якої вони раніше не мали. Отже, пенсійне забезпечення прокурорів цим проектом не погіршується, а фактично покращується", – заявляє Коробкін.
З військовими все ще більш заплутано
Останніми роками їх пенсії то індексували, то ні, і 2022 року, нарешті, закон повернув норму про обов'язкову індексацію військових пенсій, але тепер законопроєкт Третьякової хоче змінити це. Він пропонує скасувати перерахунок пенсій для військових, якщо змінюється їхнє грошове забезпечення, залишивши лише стандартну індексацію.
Виходить, що військові можуть втратити можливість розраховувати на перегляд пенсії у разі зростання зарплати в армії . Такий крок уже викликав шквал обурень серед військових пенсіонерів.
І це ще не все. У проєкті згадується створення професійної накопичувальної пенсійної системи для прокурорів, суддів, правоохоронців та військових. Однак більшість експертів вважають, що такі зміни можуть бути реалізовані через десятки років, а доти реальних кроків у пенсійній сфері, схоже, не буде.
До того ж, законопроєкт не торкається проблеми пенсій з інвалідності , яка стоїть на порядку денному вже давно. У цьому питанні ще є інший законопроект, але поки що жодних кардинальних змін не передбачається.
Якщо чесно, все це виглядає скоріше як косметична редагування, ніж реальна реформа пенсійної системи. Поки що замість покращень, він обіцяє лише невеликі зміни, які навряд чи сильно вплинуть на життя громадян та пенсіонерів.
Нагадаємо, податки затвердили: з якими сумами попрощаються українці з 1 січня
Раніше ми писали про те, що сім'ям військових покладені виплати у розмірі 14 600 гривень: як отримати
Крім того, Знай.ua повідомляв, пенсійна реформа загрожує обернутися скандалом: доплати скасують, а підвищення обмежать